22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаГраѓаните повторно излажани: Сообраќајните се наплаќаа и денеска, налепници „НМК“ се продаваат...

Граѓаните повторно излажани: Сообраќајните се наплаќаа и денеска, налепници „НМК“ се продаваат по 50 денари

Нема бесплатни сообраќајни во станиците за технички преглед. По најавата дека замената со новото уставно име ќе биде на товар на државата, граѓаните денеска побрзаа да го земат бесплатниот документ. Но таков, велат не се издава. Одлуката не била пристгната и документот се уште чини околу илјада денари.

Граѓаните ги очекуваат и налепнците со кратенката „НМК“. Дел од станиците уште на влез информираат дека ги нема.

Во меѓувреме досетливите почнаа бизнис. Налепници „НМК“ ги продаваат по 50 денари. Се нудат како отпорни на надворешни влијанија со достава до дома. На телефонот оставен за контакт, продавачите не употребуваат многу зборови.

Во пораки на Вибер објаснуваат дека имаат за сите видови таблици. Прашавме дали може да ги заменат бесплатните од државата, но не беа сигурни. Пишуваат, би требало да може, биле исти.

За граѓаните е прифатливо да платат, бидејќи како што велат, бесплатните ги нема.

Од МВР не одговорија дали налепниците од 50 денари се соодветна замена за тие кои се лепат во станиците за технички преглед. Нема објаснување ниту од кога граѓаните ќе можат бесплатно да ги заменат сообраќајните за своите возила.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...