11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонија„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско прашање.

„Предлогот кој го дава ВМРО-ДПМНЕ е несериозен и директно се коси со Уставот и за жал нема да им помогне на граѓаните. Ние би го разгледале сериозно доколку помага. Но ние да продолжиме валидност на пасошите за да тие важат дома, а да не може да ги употребат граѓаните надвор мислам дека тоа е нешто кое граѓаните ќе ги доведе до уште потешка ситуација од таа која е сега“, изјави Маричиќ.
Тој додаде дека продолжувањето на важноста на возачките дозволи и сообраќајните има смисла бидејќи тие се користат на територија на Македонија.
Во однос на пасошите ние може да влеземе во една сериозна правна несигурност за која нема да може да знаат граѓаните на кој граничен премин или на кој аеродром би биле застанати, а ние да им кажеме дека пасошите им се важечки“, додаде Маричиќ.

Тој рече веќе се разговарало на Влада за динамиката на надминување на овој проблем, а се воделе и разговори со компанијата која ги доставува обрасците, со цел проблемот целосно да се надмине до лето.
4news

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...