11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаЗад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори.

Пребарај..
МАКФАКС
МАКФАКС
МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту ги диригира моите одлуки“Објавено пред 10 часа – 1 март, 2024Од Елена Тарчуговска

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори.

dobivaj vesti na viber
Пендаровски рече дека во изминатиот период добил поддршка од граѓани, јавни личности, универзитетски професори, културни работници, луѓе што го познаваат и не го познаваат и на сите нив им се заблагодари за поддршката и довербата.

Пендаровски очекува на 3 март СДСМ да ја формализира поддршката за неговата кандидатура, а од понеделник ќе разговара и со десетте партии од таа коалиција, кои најавија дека ќе го поддржат во трката за претседател. Претседателот ги повика граѓаните од 3 март да го поддржат со собирање потписи.

„Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, без корупциска афера и случај на непотизам поврзан со мене, моето семејство, моите роднини и соработници. Ги предводев преговорите за членството во НАТО и во мојот прв мандат станавме членки на алијансата, а во вториот ќе станеме членка на ЕУ“, рече Пендаровски.

Како што додаде, не постои случај кога етничкото потекло било причина некого да деградира, а потврда во таа насока е и структурата во неговиот кабинет.

„Покажав дека претседателот може да биде независен од кои било центри на политичка моќ, вклучително и оние што го поддржале на избори. Никој не ме контролира или не ги диригира моите одлуки“, рече Пендаровски
Претседателот говореше и за договорите со Грција и Бугарија, како и за рамковниот договор. Во таа насока рече дека постојат политички кандидати, кои најавуваат ревизија или поништување на рамковниот, преспанскиот или договорот со Бугарија.

„Рамковниот ја исполни својата историска улога и не ја поткопа внатрешната кохезија. Најмногу поради него станавме кандидат за членка во ЕУ. Договорот со Грција го овозможи членството во НАТО (…), а со Бугарија не беше спорен цели три години. Истиот тој договор стана проблем кога Бугарија под својата стара комунистичка националистичка гарда почна да измислува причини за блокада, кои во самиот договор ги нема“, рече Пендаровски.

Според него, тезите дека некој ќе ја промени преговарачката рамка со ЕУ и ќе направи подобар договор со Бугарија се политичка фатаморгана, исто како и идејата дека договорот со Бугарија ќе го почитуваат, но ќе бараат од Софија да го промени Уставот

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...

Давкова: Денес во Валандово се сретнав со мојот драг колега, Ѓорге Иванов.

Во пријатната атмосфера, денес, во неговиот роден град Валандово, се сретнав со мојот драг колега, Ѓорге Иванов. Имавме можност да поразговаравме за многу...