29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаЏафeри: Утре ќе разговарам со Ангелов и ќе го разрешам од директор...

Џафeри: Утре ќе разговарам со Ангелов и ќе го разрешам од директор на ЦУК ако не стои зад владината програма и коалицијата

Техничкиот премиер Талат Џафери најави дека е можно да го разреши Стојанче Ангелов од позицијата директор на Центарот за управување со кризи доколку тој не стои зад владината коалиција. Ова доаѓа откако ВМРО-ДПМНЕ најави проширување на коалицијата во предизборие, а меѓу партиите беше и партијата на Ангелов – „Достоинство“.
За време на денешната посета на Теарце, тој изјавил дека утре ќе разговара со Ангелов и ќе го разреши, доколу навистина потврди дека не стои зад владината коалиција.

Ангелов вчера најави дека ќе ја напушти владината коалиција бидејќи ќе премине во коалиција со опозицијата и дека предложил оставка.

Директорот на ЦУК, Ангелов во телефонска изјава за Канал 5 вели дека веќе остварил разговор со Талат Џафери, но не сакаше да открие детали, и ниту ја потвреди, ниту ја демантираше веста за негово евентуално разрешување.

„Останувам подготвен да останам на чело на ЦУК, но ако бидам разрешен ќе се вратам на своето претходно работно место во М-НАВ“ – изјавил Ангелов за Канал 5.

Како причина за напуштањето на коалицијата, Ангелов ги наведе неисполнетите очекувања за надминување на горливиот проблем со кој се соочуваат се уште необесштетените десетина воени инвалиди и петнаесетина семејства на загинати бранители..

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...