11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаКовачевски: Ќе работам ден и ноќ за да ги исполнам очекувањата на...

Ковачевски: Ќе работам ден и ноќ за да ги исполнам очекувањата на мнозинството граѓани

„Очекувањата на мнозинството граѓани е да имаме европска Македонија, тоа се очекувањата на сите граѓани кои што сакаат држава со подобар економски стандард, подобро владеење на правото, помалку корупција, подобри услуги за граѓаните“, порача Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, пред почетокот на вечерашната емисијата „Дуел за Македонија“, на Канал 5 телевизија.

Притоа, Ковачевски порача дека претстои период во кој ќе има многу работа, но дека со напорна работа нема недостижна цел.
„Северна Македонија нема друга алтернатива освен ЕУ“, рече Ковачевски.

„Не постои друга алтернатива за Северна Македонија освен да стане држава каква што ја посакуваат граѓаните, односно да бидат донесени позитивни промени. И ме радува фактот што најголемиот дел од граѓаните сакаат да ја видат Северна Македонија како дел од ЕУ. Ние како партија и јас како претседател на СДСМ докажавме дека со нас, Македонија стана членка на НАТО, дека Македонија ги отпочна преговорите со ЕУ. Доколку го добијам мандатот односно можноста уште еднаш да бидам претседател на Владата, тогаш можам да им ветам дека ќе работам ден и ноќ напорно за да го оствариме тоа што сите го очекуваат, а тоа е Северна Македонија да стане земја членка на ЕУ. Не само заради членство, туку заради тоа што граѓаните сакаат да имаат држава со подобар економски стандард, со подобро образование, со подобро здравство, со подобро владеење на правото, со помалку корупција, односно држава по европски стандарди како што ја сакаат и како што ја заслужуваат“, порача претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...