16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаОсветена црквата изградена во чест на убиените момчиња на Смилковското езеро

Осветена црквата изградена во чест на убиените момчиња на Смилковското езеро

На 13.4.2024 година, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше на Oсветувањето на новоизградениот храм посветен на светите 40 Севастиски маченици – Младенци, а којшто беше изграден во спомен на петтемина свирепо убиени во 2012 година кај месноста Смилковци, крај Смилковското Езеро.

По Чинот на осветување беше отслужена Божествена Архијерејска Литургија во присуствона многуброен верен народ. На Литургијата во протојерејски чин беше ракопроизведен јерејотНенад Стојаноски, а по завршувањето на истата, Архиепископот им додели одличја „АрхиепископДоситеј“ на градоначалникот на општина Гази Баба г. Бобан Стефковски и на градоначалникот наопштина Бутел г. Дарко Костовски за особените заложби при изградбата на храмот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...