16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаБисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

Ги впишавме македонските патишта во мапата на главните европски коридори. Го реконструиравме планинскиот превој Плетвар и започнавме со изградба на првиот автопат во Пелагонискиот регион, Прилеп-Битола, во должина од 39,3 километри.

Со поддршка на Европската банка за обнова и развој во вредност од над четири милиони евра, го градиме експресниот пат Битола-Меџитлија, дел од Коридор 10.

Мора да остане државата на европскиот пат, отворена за странски директни инвестиции, кои отвораат работни места и ја јакнат домашната економија.

Ние нудиме ефикасен план за модернизацијата на македонските патишта

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...