21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаОхрид доби тројца пратеници од ИЕ5 во Собранието на Република Македонија

Охрид доби тројца пратеници од ИЕ5 во Собранието на Република Македонија

Честитки за народот, за сите охриѓани кои ни дадоа огромна поддршка и доверба испраќајќи единствена порака дека е време за ново поглавје и доаѓаат подобри времиња.

Охрид доби тројца пратеници од ИЕ5 во Собранието на Република Македонија:

Сашо Донев, Лидија Петкоска и Грација Бакраческа.

Резултатите од изборите зборуваат за огромна победа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

Претседателски избори:

Гордана Силјановска-Давкова – 21.316

Стево Пендаровски – 7.692

Парламентарни избори:

Коалиција ,,ТВОЈА МАКЕДОНИЈА“ ВМРО-ДПМНЕ
17.696

КОАЛИЦИЈА ЗА ЕВРОПСКА ИДНИНА – СДСМ
4.852

Движење ЗНАМ – За Наша Македонија
2.624

Политичка Партија ЛЕВИЦА
2.249

Коалиција ,,ЕВРОПСКИ ФРОНТ’’
1.814

КОАЛИЦИЈА ВЛЕН
500

Ова е двојна победа. Оваа генерација ја има неповторливата можност да создаде ново поглавје во кое Македонија ќе биде горда и Македонија ќе биде ваша и ќе има иднина заоснована на вредности и надеж.

Ќе го направиме овој мандат, а и ќе ја направиме оваа деценија од нашата историја нешто што ќе се памети со генерации.

Покажуваме заедно дека силата на Македонија е во нас, во сите нас заедно, и да бидеме пример на сите идни генерации.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...