16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаБесија Иљази му го продолжи договорот за работа на болничарот што барал...

Бесија Иљази му го продолжи договорот за работа на болничарот што барал урина со дрога да се замени за чиста

Бесија Иљази му го продолжи договорот за работа на болничарот што барал урина со дрога да се замени за чиста

🔴Меѓу примените е и болничар кој јавно на камера призна дека побарал „услуга“ од лаборантот која не му била завршена, а тоа е да замени резултат од урина во која имало наркотици со чиста урина.

🔴Двајца од тројцата примени болничари според информации на „Слободен печат“ се со несоодветно образование.

🔴Примени се петмина административци. Една од примените медицински сестри е во роднинска врска со вработен во Клиниката.

На Клиниката за токсикологија овие продолжувања на договорите биле извршени со само еден потпис на економската директорка Бесија Иљази со оглед на тоа што заменик на медицинскиот директор Данил Петровски уште нема.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...