18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаЕпископот Атанасиј од Полската православна црква во посета на Македонската православна црква

Епископот Атанасиј од Полската православна црква во посета на Македонската православна црква

Неговото Преосвештенство Епископот Лодзински и Позњански г. Атанасиј, од Полската православна црква, на покана од Високопреосвештениот Митрополит Кумановско-осоговски г. Григориј, се наоѓа во неколкудневна посета на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

Откако Владиката Атанасиј, заедно со Митрополитот Григориј и вомировениот Митрополит г. Јосиф, ги посети знаменитите храмови и манастири од Кумановско-осоговската епархија, тој денес, на 15 мај 2024 година, имаше средба со Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во Македонската Архиепископија во Скопје.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Со 76 ласа за и 6 против, Африм Гаши е избран за претседател на Собранието на Македонија. Против гласаа само пратениците од Левица.

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...