22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаАлен Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300...

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани,

Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори во следните избирачки места во ИЕ 5: 1844 во Струга, 1202 и 1194 во Крушево, 1272 во Охрид и 1470 и 1470/1 во Долнени. Вкупниот број на запишани гласачи во овие избирачки места е 3.521.

Доколку ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија” во избирачките места во кои ќе се прегласува освојат 300 гласови повеќе од претходниот резултат, очекувано е да го добијат единаесеттиот пратенички мандат во ИЕ 5, на сметка од ДУИ кои во тој случај би го изгубиле четврттиот пратенички мандат во оваа изборна единица.

Без разлика каков ќе биде исходот од прегласувањето, не постои можност другите политички партии (освен ДУИ) да изгубат ниту еден од веќе добиените пратенички мандати.

Поради тоа, важно е сите сограѓани кои гласаат во избирачкото место 1844 во Струга, без разлика на нивната етничка и верска припадност, без разлика дали претходниот пат гласале за ВМРО-ДПМНЕ, не излегле на гласање или гласале за некоја друга политичка партија, на прегласувањето на ден 22.05.2024 година (среда) масовно да излезат и да гласаат за пратеничката листа од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија”, затоа што гласот за ВМРО-ДПМНЕ е глас за Македонија, а апстиненцијата или гласањето за било која друга политичка опција е глас кој оди во прилог само на ДУИ.

Во продолжение се адресите од гласачите кои гласаат во ИМ 1844 во Струга.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...