22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаВработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое ќе го достават до институциите откако ќе бидат формирана новата Влада и Собрание. Наташа Доковска од Здружението, кое веќе 10 години се залага за искоренување на менструалната сиромаштија, на денешниот Меѓународен ден за подигнување на свесноста за менструалното здравје, рече дека тие предлагаат субвенционирање на цената на производите за менструално здравје и намалување или укинување на ДДВ за менструалните производи, како и обезбедување бесплатни пакети со менструални производи за сите ученички во образовниот процес.

Здружението исто така предлага покрај тоалетна хартија, фирмите во тоалетите во женските кабини да имаат и менструални производи кои бесплатно ќе ги остават на располагање на жените, да има бесплатен пристап до менструалните производи во женксите тоалети во трговските центри и во хотелските соби.

„Со овие барања не измислуваме топла вода, сето ова го има низ Европа. Во однос на менструалното отсуство, бараме тоа да важи само за вработените жени, не и за ученичките. Знаеме дека ќе се бара начин да се злоупотреби тоа, но сигурно постои некој механизам за да не биде никој оштетен“, кажа таа.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...