19.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаВредната земјоделка Викторија Паскоска од село Крушеани, во западниот дел на Прилепско...

Вредната земјоделка Викторија Паскоска од село Крушеани, во западниот дел на Прилепско Поле, го собра овесот, обезбедувајќи храна за фармата со крави.

Вредната земјоделка Викторија Паскоска од село Крушеани, во западниот дел на Прилепско Поле, го собра овесот, обезбедувајќи храна за фармата со крави.

Викторија одгледува 40 крави од кои 30 се молзни. Вели дека субвенции не зеле сточарите за седум месеци од изминатата 2023 години.

-На 100 декари посадени со овес веќе имаме обезбедено 150 ролни и нивите ги подготвуваме за пченка за силажа. Одгледуваме 40 крави, од нив 30 молзни и 10 подмадок. Храната од сопствено производство ни е најважна.
ЗеленаБерза

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...