28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаСе слави светиот свештеномаченик Еразмо Охридски Чудотворец

Се слави светиот свештеномаченик Еразмо Охридски Чудотворец

Почитувани веерници! Како и секоја година така и оваа година на 14 и 15 Јуни срдечно ве покануваме заедно да го прославиме значајниот христијански празник посветен на нашиот заштитник и Охридски чудотворец – Свети Еразмо.

На 14 јуни 2024 година во 19:00 часот ќе биде отслужена Празнична вечерна богослужба.
На 15 јуни 2024 година во 07:45 часот ќе започне Утрената богослужба.
Пречекот на Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски ќе биде потоа во 09:00 часот. Светата архиерејска Литургија ќе започне во 09:15 часот.
Нека ни е напомош празникот Свети Еразмо и за многу години, се гледаме во манастирот, велат организаторите.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...