19.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаДанците воведуваат данок за сточарите поради гасовите што ги произведуваат нивните крави,...

Данците воведуваат данок за сточарите поради гасовите што ги произведуваат нивните крави, свињи и овци

Од 2030 година, Данска ќе ги оданочува сточарите за стакленички гасови што ги испуштаат нивните крави, овци и свињи.

Така, Данска ќе стане првата земја во светот што ќе го стори тоа за да го намали главниот извор на емисиите на метан, еден од најмоќните гасови кои придонесуваат за глобалното затоплување.
Целта е да се намалат емисиите на стакленички гасови во Данска за 70 отсто во однос на нивото од 1990 година, изјави министерот за даноци Џепе Брус.

Од 2030 година, данските сточари ќе се оданочуваат со 300 круни (43 долари) по тон еквивалент на јаглерод диоксид во 2030 година. Данокот ќе се зголеми на 750 круни (108 долари) до 2035 година.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...