12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија „Воскресение Христово во Бигорски манастир“ (ВИДЕО)

„Воскресение Христово во Бигорски манастир“ (ВИДЕО)

Translate (Eng):[gtranslate]

Бигорски манастир е божјиот храм во Македонија каде по првпат пред 11 години беше донесен Благодатниот оган.

Во пресрет на Празникот над празниците, Воскресението Христово Велигден познатото македонско древно светилиште „Свети Јован Крстител“, објави видео запис „Воскресение во Бигорски манастир“.

РЕКЛАМА

Бигорски манастир е божјиот храм во Македонија каде по првпат пред 11 години беше донесен Благодатниот оган.

Пасхалната богослужба започнува со разгорувањето на кандилата и свеќите со Благодатниот оган и со трикратно кружење околу храмот. На богослужбата, како и изминатите годни и вечерва се очекува да присуствуваат повеќе од две илјади верници од сите делови на државава, како и странци.

- Реклами -