7.5 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридСо освоени 16.523 гласови Константин Георгиевски официјално е новиот градоначалник на Охрид

Со освоени 16.523 гласови Константин Георгиевски официјално е новиот градоначалник на Охрид

еговиот противкандидат, д-р Митре Милошевски, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на денешните избори освои 12.668 гласови, односно 41,68% од гласачите кои излегоа да го дадат својот глас.

Image may contain: 2 people

Според официјалните податоци за постигнатите резултати на Државната изборна комисија (ДИК), на денешните избори во Охрид гласале 30.397, односно 58,12% од граѓаните пријавени на Избирачкиот список. Тоа е зголемување за над 2.000 гласа, односно над 4% во однос на првиот круг, кој се одржа пред две недели. Тогаш гласот до дадоа 28.118 граѓани, односно 53,84% од гласачите пријавени на Избирачкиот список.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...