-0.1 C
Ohrid
сабота, јануари 22, 2022
Почетна Македонија Охрид Со освоени 16.523 гласови Константин Георгиевски официјално е новиот градоначалник на Охрид

Со освоени 16.523 гласови Константин Георгиевски официјално е новиот градоначалник на Охрид

Translate (Eng):[gtranslate]

еговиот противкандидат, д-р Митре Милошевски, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на денешните избори освои 12.668 гласови, односно 41,68% од гласачите кои излегоа да го дадат својот глас.

Image may contain: 2 people

Според официјалните податоци за постигнатите резултати на Државната изборна комисија (ДИК), на денешните избори во Охрид гласале 30.397, односно 58,12% од граѓаните пријавени на Избирачкиот список. Тоа е зголемување за над 2.000 гласа, односно над 4% во однос на првиот круг, кој се одржа пред две недели. Тогаш гласот до дадоа 28.118 граѓани, односно 53,84% од гласачите пријавени на Избирачкиот список.

РЕКЛАМА