7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаМудра порака до младите: Ако ви ги отсечат корените на вашата историја,...

Мудра порака до младите: Ако ви ги отсечат корените на вашата историја, вие младите ќе умрете

„Морате да ги запознаете своите корени за да можете да се развивате и да одите напред.
Ако на едно дрво му ги отсчеме корењата тоа умира. Ако на вас ви ги отсечат корените на
вашата историја, на вашето наследство, вие младите ќе умрете“, порача денеска папата
Франциско на меѓурелигиската средба со млади и со свештеници, нивни семејства и со
богопосветени во Католичката црква пред заминувањето од Скопје.
„Влезете во мудроста на вашиот народ, на вашите луѓе без срам и без комплески и ќе
најдете еден извор на неочекувана креативност, која ќе ви дозволи да ги видите
патиштата каде другите гледаат ѕидови.
Затоа драги млади зборувајте со вашите постари, тие се корени на вашиот народ, на
вашето општество на вашата фамилија. Вие треба да се фатите за вашите корени, затоа
што тие ќе ве напојат со сок, кој ќе ви даде можност да растете се повеќе“ порача Папата
Франциско.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...