7.5 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаИнтерпол не ја прифаќа потерницата на МВР против Груевски!

Интерпол не ја прифаќа потерницата на МВР против Груевски!

Интерпол повеќе од два месеци не објавува меѓународна потерница за поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Будимпешта каде што доби политички азил.

Обвинителството за организиран криминал го бара за организација на настаните од 27 април, но засега Груевски се бара со потерница само во Македонија.

Ова го изјави обвинителката Вилма Русковска, но засега немаат добиено образложение зошто не се објавува и покрај комплетната документација.

Груевски е обвинет и во неколку случаи на СЈО, а Русковска најавува обвинение за настаните од 27 април наскоро.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...