Интерпол не ја прифаќа потерницата на МВР против Груевски!

Интерпол повеќе од два месеци не објавува меѓународна потерница за поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Будимпешта каде што доби политички азил.

Обвинителството за организиран криминал го бара за организација на настаните од 27 април, но засега Груевски се бара со потерница само во Македонија.

Ова го изјави обвинителката Вилма Русковска, но засега немаат добиено образложение зошто не се објавува и покрај комплетната документација.

Груевски е обвинет и во неколку случаи на СЈО, а Русковска најавува обвинение за настаните од 27 април наскоро.

 

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here