20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаПендаровски: Ќе бидам претседател на сите граѓани, а прво ќе подадам рака...

Пендаровски: Ќе бидам претседател на сите граѓани, а прво ќе подадам рака кон опозицијата

Сакам јавно да кажам и да се обврзам дека ќе бидам претседател на сите граѓани, и на оние кои гласаа за мене, и на оние кои гласаа за моите противкандидати, како и на оние кои не излегоа на гласање. Првата работа што ќе ја направам е да подадам рака за соработка кон опозицијата, рече претседателот Стево Пендаровски во денешното обраќање по положувањето заклетва во Собранието.

„Ќе бидам претседател на сите граѓани. Време е да ги залечиме отворените рани од нашето скорешно минато и реално да го почнеме граѓанското помирување зашто немаме резервна татковина која можеме да ја наречеме наш дом. На тој пат сакам да се вложам без остаток. Речиси да не постои една држава којашто е толку мала, а која е поделена по толку основи. Повеќе нема да го дозволам тоа”, порача Пендаровски.

Тој најави дека како претседател ќе се ангажира во дипломатските напори за наше полноправно членство во НАТО , како и за почеток на преговорите со Европската Унија.

Пендаровски во обраќањето рече дека нашата држава има два приоритети и тоа економскиот раст на државата и бескомпромисната борба против организираниот криминал и корупцијата .

Во врска со реформите, Пендаровски рече дека по 30 години транзиција треба да се формираат институции, кои нема да зависат од промената на власта.

Прва работа што ќе ја направи, како што кажа, е да подаде рака кон опозицијата.

„Ќе понудам модели за поширок консензус. Ќе се ангажирам во дипломатските напори, особено во членството во НАТО и ЕУ. Мислам и на меѓуетничките односи и заедници. Нулта толеранција за корупцијата и непотизмот. Власта, опозицијата и бизнис-секторот мора да работат заедно. Одличните односи со сите пет соседи и регионалната соработка ќе бидат приоритет. Почитувани, имам јасна цел да дадам поддршка кон граѓанскиот сектор, слободна работа на медиумите. Промоциите во армијата и безбедносните структури ќе бидат само според закон. Крајно време е да изградиме професионални институции кои нема да зависат од тоа кој е на власт. Нека ни е вечна нашата татковина – Република Северна Македонија“, порача Пендаровски.

По неговото обраќање, во Собранието се одржува свечен коктел, а веднаш потоа следува примопредавањето на функцијата со досегашниот претседател Ѓорге Иванов во Вила Водно со сите  државни и воени почести.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...