15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаОхридскиот градоначалник добил подарок-парцела вредна пола милион евра..

Охридскиот градоначалник добил подарок-парцела вредна пола милион евра..

Од документи кои беа објавени на социјалните мрежи јавноста дозна дека актуелниот градоначалник на Охрид од редовите на СДСМ, Константин Георгиески, во 2013 година (за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ) добил парцела на охридското крајбрежје во износ од 471,500 евра. Во имотниот лист Георгиески добиената парцела ја прикажува како личен имот стекнат со подарок. Другата половина од парцелата е во сопственост на Жарко Луковски, поранешниот директор на Телеком и близок пријател на Сашо Мијалков, со кој беше сопственички поврзан во голем дел од неговите компании.

Жарко Луковски исто така беше предмет на бомбите на СЈО. Во случајот кој минатата година го објави СЈО, осомничениот Жарко Луковски како главен извршен директор на Т-мобиле Македонија ја злоупотребил својата положба и на градежната компанија Бетон ѝ овозможил да стекне имотна корист од 3,5 милиони евра, со што им нанел штета на акционерите и на државата.

Иако после предупредувањето на УНЕСКО дека Охридското езеро ќе биде ставено на листата на загрозени културни наследства, градоначалникот Георгиевски потенцира дека ќе се елиминираат сите дивоградби, останува прашањето отворено дали и оваа парцела ќе биде трансформирана во градежно земјиште, пракса која се толерира од сите досегашни власти. Меѓу другото, локалните власти од Охрид сѐ уште немаат покренето никаква постапка за рушење на многуте дивоградби долж охридското крајбрежје, за што говори и случајот со советникот од ДУИ Нефи Усеини, кој веќе два месеци непречено гради во заштитена зона, и покрај издаденото решение за рушење на дивоградбата.

извор: Antropol

Градоначалникот на Охрид добил подарок-парцела пред пет години во износ од пола милион евра

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...