25.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Ништо од Северна Македонија: Ципрас поднесе оставка, Грција оди на предвремени избори!

Ништо од Северна Македонија: Ципрас поднесе оставка, Грција оди на предвремени избори!

Translate (Eng):[gtranslate]

По убедливиот пораз на денешните европски избори, грчкиот премиер Алексис Ципрас поднесе оставка и објави предвремени избори наредниот месец.

Ваквата одлука на Ципрас, доаѓа откако лидерот на Неа-Демокрација, Мицотакис побара оставка од премиерот и предвремени избори.

Според досега преброените гласови, Нова демократија има 32,08 проценти, СИРИЗА 24 проценти, Движење на промена 7,8 проценти, Комунистичка партија на Грција 5,5 проценти, Златна зора 4,9 проценти, Грчко решение (Велопулос) 4,01 процент, Мера25 (Варуфакис) 2,9 проценти, додека останати партии освоиле 17,86 проценти.

РЕКЛАМА

Според овие резултати, седум партии добиваат свои претставници во Европскиот Парламент.

Излезноста на евроизборите според досегашните податоци било 56,50 отсто.

-Грција има потреба од нова влада, со свежа доверба од грчкиот народ што ќе ја гарантира стабилноста, но и нејзината перспектива во оваа критична околност. Премиерот мора да ја преземе неговата одговорност, за доброто на земјата треба да си даде оставка, а земјата да оди на национални избори колку е можно побргу. Ова на крај е единственото чисто решение. Грција не може да чека повеќе не може континуирано да отстапува, рече лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, кусо откако беа соопштени првичните резултати од европските и локалните избори, според кои неговата партија има сигурна предност во однос на СИРИЗА.

- Реклами -