12.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 25, 2021
Почетна Австралија Претседателот Пендаровски ја прими австралиската амбасадорка Рут Карис Стјуарт

Претседателот Пендаровски ја прими австралиската амбасадорка Рут Карис Стјуарт

Translate (Eng):[gtranslate]

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Рут Карис Стјуарт, амбасадор на Австралија со седиште во Белград.

На средбата беа разменети мислења за билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Австралија, како и информации за актуелните случувања во двете земји.

Претседателот Пендаровски го потенцираше интересот на Република Северна Македонија за можностите за унапредување на економската соработка и трговската размена.

РЕКЛАМА

Претседателот Пендаровски го истакна значењето на македонската заедница во Австралија за унапредувањето на односите меѓу двете држави, се наведува во соопштението од претседателскиот кабинет .