15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаСВР Куманово поднесе кривична пријава за „криумчарење мигранти“ против жител на Љуботен

СВР Куманово поднесе кривична пријава за „криумчарење мигранти“ против жител на Љуботен

Регионалниот центар за гранични работи Север, преку СВР Куманово, поднесе кривична пријава против 26-годишниот А.А. од село Љуботен, Sкопско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“.
Полициските службеници на 14-ти јуни годинава во 22 часот на улицата „Индустриска“ во Куманово извршиле контрола на товарно возило „Фиат Дукато“ со струмички регистарски ознаки, кое го управувал пријавениот и пронашле 33 лица-мигранти, меѓу кои шест биле малолетници.
А.А. бил лишен од слобода и судија на претходна постапка му одредил триесетдневен притвор.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...