15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаЖално: Патот кон Европа послан ни е со јаболка, цреши, праски и...

Жално: Патот кон Европа послан ни е со јаболка, цреши, праски и сливи..

Новинарот Бранко Геровски со свој коментар на социјалните мрежи по ладниот туш кој го доби Зоран Заев и неговата Владата од Европската Унија и извисувањето за датум за преговори оваа лето, во јуни. Имено тој направи споредба на патот на државата кон Европската Унија од тpaгичната слика во Преспанскиот регион, од локален пат послан со тони јаболка кои земјоделците ги фpлaaт во знак на peволт поради кaтacтрофално ниските откупни цени на јаболкото.

–Патот кон ЕУ е послан со преспански договор и со ресенски јаболка, пишува Бранко Геровски на Фејсбук.Фотографија на Branko Geroski.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...