10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридКурајчките василичари ќе учествуваат на карневалот во Лесковац, Србија

Курајчките василичари ќе учествуваат на карневалот во Лесковац, Србија

На покана од туристичката организација Лесковац и градот Лесковац, Република Србија Задружението на граѓани Св.Василиј од Куратица ќе учевствува на карневал во овој град кој ќе се одржи на 6 јули оваа година.

Како што истакнуваат од Курајчкиот карневал ќе земат свое учевство со првонаградената маска “Древни курајчани” со која настапија на годинешниот карневал во Прилеп “Прочка 2019”.

Ова е уште една можност за проширување на соработката на курајчкиот карневал на Меѓународно ниво, како и промоција на Куратица и Охрид пред пошироката мапа, како со својата традиција така и со посебните специфики кои ги нуди овој предел.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...