11.1 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаЌЕ СЕ ПРОШИРИ ЛИ ИСТРАГАТА Која е улогата на Радмила Шекеринска и...

ЌЕ СЕ ПРОШИРИ ЛИ ИСТРАГАТА Која е улогата на Радмила Шекеринска и Фросина Ременски во аферата „Рекет“

Зошто досега специјалната јавна обвинителка не е осомничена за случајот „Рекет“ и покрај цврстите и уверливо документирани докази против неа, пишува Плусинфо во најновото продолжение за оваа афера.

 

Порталот прашува зошто освен Бојан Јовановски и Зоран Милевски – Кичеец досега не се осомничени и други лица, како на пример од невладината организација Меѓународен сојуз и личностите што ги подигале спорните уплати како хонорари.

„Втората дилема е какво и колкаво било влијанието на Зоран Заев, на Радмила Шекеринска и на потпретседателката на парламентот Фросина Ременски, три водечки лика во македонската политика, врз успешноста на групата на Бојан Јовановски, во нејзините злосторнички активности… Фросина Ременски и формално е член на раководството на Меѓународен сојуз. За неа велат дека заедно со Мандиќ, била „идеолог“ на програмата на невладината на Боки 13-ка, но и на програмата за пензионерски туризам. Не знам дали е тоа точно, но на настаните на Меѓународен сојуз таа е во преден план, а се истакнува и на некои неформални журки на друштвото.

Неофицијално дознавам дека спомнатата Јасна Мандиќ е интересна личност и таа на некој начин е поврзана со Радмила Шекеринска, заменичката претседател на СДСМ. Веднаш да се разбереме, не инсинуирам баш ништо и не сакам да правам сапуница од пријателска конекција на Мандиќ со сопругот на Шеќеринска, преку трети личности. Пријателствата и дружбите се нормална работа и не се ниту криминал ниту злоупотреба, сами по себе. Настрана фактот што Марија Јанковска, една од основачките на Меѓународен сојуз, ѝ е јатрва на Шекеринска. И тоа може да е само обична коинциденција. Но со оглед на невеселите околности, мислам дека Шекеринска сепак ни должи објаснување дали овие релации можеби придонеле Мандиќ да стане членка на Национално координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ООН за правата на лицата со попреченост во Република Северна Македонија“, пишува Плусинфо.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...