7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридДиректорката на ЈП „Билјанини извори“ вршела притисоци врз вработените да излезат на...

Директорката на ЈП „Билјанини извори“ вршела притисоци врз вработените да излезат на гласање за изборите а сега ги брка од работа

Дали СДСМ ги добила вонредните локални избори во Охрид преку протисоци и закани врз вработените во охридските јавни претпријатија?

До редакцијата на ОХРИД 24 пристигнаа принт скринови од разговор на сега веќе поранешен работник од јавното претпријатие „Билјанини извори“ Охрид, со директорката на претпријатието, Гордана Јованоска.

Од разговорите се гледа дека директорката на работникот му прави притисок неговата жена да излезе на гласање, бидејќи како што вели директорката секој глас е битен.

Според нашите информации човекот кој разговара со директорката е избркан од јавното претпријатие токму поради тоа што неговата жена не гласала за време на локалните избори во Охрид.

Се поставува прашањето дали освен на овој работник се праќани пораки и вршени притисоци и на вработени во останатите јавни претпријатија во Охрид за време на претседателските и предвремените локални избори?

Медиумите и опозицијата уште тогаш посочуваа дека врз вработените во охридските јавни претпријатија се вршат притисоци за да излезат на гласање и да го дадат својот глас за кандидатите на владеачката гарнитура.

Останува на надлежните органи да ги испитаат овие наводи и да постапат согласно законот.

ОХРИД 24

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...