11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаЗагинатиот планинар на Олимп е 57-годишен скопјанец

Загинатиот планинар на Олимп е 57-годишен скопјанец

Загинатиот планинар во Грција на планината Олимп е скопјанец, роден 1962 година со иницијали М.Г. потврдуваат од македонското Министерство за надворешни работи. Детали за тоа што се случило се уште нема и се очекува да се знаат утре по обдукцијата.

Според информациите кои претходно ги јави агенцијата МИА тој паднал во провалија, веројатно затоа што претходно му се слошило. Во групата, пишува агенцијата, биле околу девет лица, а телото од провалијата, најверојатно го извлекле планинарите кои биле заедно со него. Некои медиуми јавија дека се работи за планинар член на планинарското друштво Шкупи.

Во пренесувањето на телото од местото на несреќата во планинарскиот дом „Спилиос Агапитос“, што се наоѓа на надморска височина од 2.100 метри интервенирале 14 пожарникари припадници и на специјалната спасувачка единица и на противпожарната служба од Литохоро.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...