11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаВашингтон Пост“ тврди: Македонски бизнисмен ја хакирал страницата „Ветераните за Трамп

Вашингтон Пост“ тврди: Македонски бизнисмен ја хакирал страницата „Ветераните за Трамп

Страницата „Ветераните за Трамп“ на Фејсбук била хакирана од бизнисмен од Македонија, пренесува „Вашингтон Пост“. Биле потребни месеци за сопствениците да ја вратат контролата над страницата.

Станува збор за Фејсбук страница со над 100 илјади следбеници кои се претежно ветерани кои го поддржуваат американскиот претседател Доналд Трамп. На страницата претежно се објавуваа вести поврзани со прашања за ветераните и конзервативни вести, се до март оваа година кога „Ветераните за Трамп“ била хакирана од бизнисмен од Македонија.

„Бизнисмен од Северна Македонија ја киднапирал страницата оставајќи ги Американците беспомошно да гледаат како таа работи под странска контрола“, пишува американскиот медиум.

Според „Вашингтон Пост“, откако страницата била хакирана, истата продолжила да функционира, меѓутоа поради тоа што веќе била под „надворешна контрола“, се споделувале поинакви вести и дезинформации кои довеле до недоразбирања.

Ветераните и активните членови на американската армија се популарен таргет на „фабриките на лажни вести“ кои што е обидуваат да ги манипулираат онлајн затоа што нивниот одзив на изборите е меѓу најголемите во САД.

Токму овој пример „Вашингтон Пост“ го посочува како еден од примерите во кои парите, политиката и дезинформациите остануваат прилично влијателни во онлајн просторот и во пресрет на претседателските избори во САД кои се закажани за идната година.

Планот за преземање на Фејсбук страницата започнал со навидум наивна понуда до администраторите на страницата, која ја испраќа некој кој се претставува како Андреј Спасовски и нуди објавување на реклами кои ќе резултираат со профит од десетици илјади долари годишно. Трансакциите кои ги понудил Спасовски требало да се вршат преку фирмата „Ад Брејк“ регистрирана во Куманово.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...