13.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 14, 2021
Почетна Свет Околу 70 полесно повредени во земјотресите во Албанија

Околу 70 полесно повредени во земјотресите во Албанија

Translate (Eng):[gtranslate]

Албанската министерка за здравство, Огерта Манастирлиу ги посети повредените од денешниот земјотрес кои се хоспитализирани во болница во Тирана.

Таа информира дека ниту еден од повредените не е во сериозна состојба, јави агенцијата АТА.

Вкупно 68 лица добиле медицинска помош, од кои најмногу во Тирана и Драч.

РЕКЛАМА

Во болница во Тирана задржани се 21 граѓанин, а повеќето повредени се пуштени дома.

Албанија денеска ја погодија два земјотреси кои предизвикаа поголема материјална штета.

- Реклами -