25 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Забава Цело време сме биле во заблуда: Косата не побелува од староста, ова...

Цело време сме биле во заблуда: Косата не побелува од староста, ова е причината!

Translate (Eng):[gtranslate]

Цело време сме биле во заблуда: Косата не побелува од староста, ова е причината!
Насловна › Вести › Занимливости › Цело време сме биле во заблуда: Косата не побелува…19.09.2019
Цело време сме биле во заблуда: Косата не побелува од староста, ова е причината!
Ако сте забележале дека ви побелува косата, единствена работа која што треба да ја направите е да се ОПУШТИТЕ

Имено, научниците откриле дека не е во прашање стареењето, туку стресот. Научниците откриле дека келиите кои што се задолжени за пигментот кој им дава боја на нашата коса, исчезнуват кога телото и хормоните се изложени на стрес.

Истражувањето не направено врз глувци и покажало дека влакната на животните почнале да побелуваат оној момент кога биле изложени под стрес.

РЕКЛАМА

За жал оние кои што ја изгубиле бојата на косата, келиите кои што го создаваат пигментот не можат да се регенерираат, така што коста останува побелена.

- Реклами -