1.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаСвет''Запознајте го милијардерот кој ја дели својата заработка со работниците "

”Запознајте го милијардерот кој ја дели својата заработка со работниците “

”Запознајте го милијардерот кој ја дели својата заработка со работниците “

“Ако заработувам јас, заработуваат и моите работници. Мојата добивка е нивна добивка, а нивната среќа е моја среќа”, вели Хамди Улукаја, сиромашен курдски овчар од Турција кој емигрирал во САД, а сега е сопственик на брендот за јогурт “Chobani” и е тежок 2 милијарди долари.

Хамди Улукаја е ѕвезда во САД не поради тоа што се што има стекнал со свои раце, бидејќи не е единствен, туку затоа што ги променил правилата на капитализмот и докажал дека се поефикасни и подобри од суровото чување на профитот.

“Време е да признаеме дека учебникот кој веќе 40 години го користат водечките луѓе во светскиот бизнис повеќе не е употрeблив”, изјавил тој на престижната конференција ТЕД, одржана оваа година во Ванкувер.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...