16.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Свет ''Запознајте го милијардерот кој ја дели својата заработка со работниците "

”Запознајте го милијардерот кој ја дели својата заработка со работниците “

Translate (Eng):[gtranslate]

”Запознајте го милијардерот кој ја дели својата заработка со работниците “

“Ако заработувам јас, заработуваат и моите работници. Мојата добивка е нивна добивка, а нивната среќа е моја среќа”, вели Хамди Улукаја, сиромашен курдски овчар од Турција кој емигрирал во САД, а сега е сопственик на брендот за јогурт “Chobani” и е тежок 2 милијарди долари.

Хамди Улукаја е ѕвезда во САД не поради тоа што се што има стекнал со свои раце, бидејќи не е единствен, туку затоа што ги променил правилата на капитализмот и докажал дека се поефикасни и подобри од суровото чување на профитот.

РЕКЛАМА

“Време е да признаеме дека учебникот кој веќе 40 години го користат водечките луѓе во светскиот бизнис повеќе не е употрeблив”, изјавил тој на престижната конференција ТЕД, одржана оваа година во Ванкувер.

- Реклами -