11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаАнѓушев: Платите во Македонија рапидно растат

Анѓушев: Платите во Македонија рапидно растат

Градежниот факултет е една од клучните образовни институции коишто влијаат практично врз целокупното градежништво во државата, а кое е еден од столбовите на економскиот развој на државата. Доколку сакаме здрава економија, мораме да имаме добри едуцирани кадри во оваа област, истакна денеска вицепремиерот Кочо Анѓушев на одбележувањето на 70-годишнината од постоењето на Градежниот факултет во Скопје.

Тој посочи дека денес тешко може да се најде солиден градежен инженер, а притоа да не биде добро платен.

– Јас тоа го знам од соработка со сите градежни компании. Мислам дека особено на градежните инженери платите рапидно растат и тоа е само еден од условите тие млади луѓе да си ја најдат иднината во нашата држава. Се разбира, треба да имаат и подобар амбиент, стабилна држава, добар здравствен систем, за да не заминуваат од тука, рече Анѓушев, во врска со проблемот за одлив на млади стручни кадри од државата.

Тој посочи дека фактите покажуваат оти платите во последните две години пораснале 10 отсто.

-Јас ви гарантирам во делот на инженерските кадри тие пораснаа многу повеќе, потенцира вицепремиерот.

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески истакна дека со Градежниот факултет имаат одлична соработка.

-Градежништвото е еден од оние области, кои се во значителен дел на БДП, опфаќаат голем број на работници во нашата држава. Верувам дека тоа ќе се зголемува во натамошниот период, бидејќи динамиката, која во последниве две години се зголемува во делот на изградбата на кој било основ на инфраструктура, е за поздравување. Нашите очекувања се дека и во 2020 година, со уште поголема динамика, ќе имаме прогрес во сериозни активности во делот на патната и железничката инфраструктура, во делот на гасификацијата, рече Сугаревски.

Деканот на Градежен факултет, Златко Србиноски истакна дека како граѓанин на нашата држава стравува од општиот одлив на мозоци, но од друга страна е горд сум што на стручните лица од Градежен факултет, кои заминат во странство, им се признаваат дипломите.

-Ние правиме се што е можно да ги задржиме тие млади луѓе. Но, современиот начин на живот отвора нови можности и патувања. Тие патувања всушност започнуваат уште од студентските денови со размените коишто ги имаме, а потоа кога ќе се отворат видиците младите луѓе не може да се сопрат. Наша мисија е да ги добро едуцираме во секој случај, истакна деканот Србиноски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...