15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаДа не беше трагично ќе беше смешно: 20 начини како да преживееш...

Да не беше трагично ќе беше смешно: 20 начини како да преживееш во македонска болница !!!!

20 начини како да преживееш во македонска болница !!!!
.
.
.
1. Не оди во македонска болница.
2. Ако веќе мораш да одиш биди доктор или директор на болницата.
3. Ако не си ни доктор ни директор на Јавната здравствена установа, а лековите на руските научници и Баба Рада не помагаат пробај со молитви.
4. Ако ништо од горенаведеното не помага земи кредит или пари од лихвар за да те третираат подобро.
5. Биди спремен да се вклучиш во тепачка.
6. Одбивај се што ти нудат додека не пробаат тие први.
7. Носи си постелнина, лекови, инфузија.
8. Викни брза помош. Сега. Ќе дојдат точно кога ќе ти притребаат за 30-тина години
9. Купи си греалица. На многу места нема затоплување. Купи си и агрегатор за струја. Затоа што иако нема затоплување не оставаат вклучување на грејни тела.
10. Биди оптимист, но имај тестамент. Распредели ги долговите на сите поденакво.
11. Купи апарат за алко тест и пред да им дозволиш да ти направат што било тестирај ги.
12. Не ги оставај да те допираат кога ќе ти речат дека пијани работат подобро.
13. Оди со веќе сварено кафе за сестрите да не мораш да ги чекаш нив да варат додека те примат.
14. Спреми блузи со долги ракави за наредните две недели затоа што ќе изгледаш како наркоман во раката. Сите што можеа да погодат вена напрво сега земаат крв во Германија.
15. Надевај се дека во болницата е дојден странски експерт кој може да те прегледа
16. Научи се да коегзистираш со кучиња, лебарки и мов.
17. Капи се во антибактериски гел. Три пати дневно се разбира доколку има вода во болницата.
18. Помири се со твоето непознавање на медицината. Се разбира дека една виршла, две парчиња леб и чај се храна која му е доволна на болен организам да зајакне.
19. Теши се дека кога ќе излезеш барем ќе си послаб/а.
20. Биди медицинско чудо !!!!

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...