9.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаНа новото рочиште за „Монструм“ се читаат СМС пораки

На новото рочиште за „Монструм“ се читаат СМС пораки

На денешното рочиште за случајот „Монструм“ продолжи читањето на 133 илјади СМС пораки поврзани со петкратното убиство кај Смилковското Езеро.

Дел од СМС пораките кои беа прочитани меѓусебе ги испраќале обвинителот Џелал Бајрами и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Разговорите датираат од месец април, неколку дена по убиството.

Бајрами му кажува на Ахмети дека се уште чекаат информации, нема силни докази, но дека е јасно оти убиството го сториле професионалци.

,,И на премиерот му реков. Не се случувало наши вака да егзекутираат деца од зад грб. Ако некој сакал дестабилизација ќе нападнел униформирани лица, полициска станица… Мене ми наликува на сцени од војната во поранешна Југославија. Биле професионалци, не оставиле никакви траги, освен на трагите на гумите од автомобилот,му вели Бајрами на Ахмети”

Тогаш Ахмети го прашува дали имало биолошки траги внатре, на што Бајрами одговара дека се најдени две, кои не одговараат на оние кои досега биле испрашани.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Албанец одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик. (Видео)

Граѓанин одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик На социјалните мрежи се споделува видео на коешто се гледа како двајца македонски полицајци...

Да се врати средното полициско училиште, полицајците со сѐ послаб просечен успех!

Независниот полициски синдикат бара враќање на средното полициско училиште. Главна причина за тоа, е според нив, се послабиот просечен успех на кандидатите за полицајци во...

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...