7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаЗа возачите покрај алко тест, наскоро и тест за марихуана

За возачите покрај алко тест, наскоро и тест за марихуана

Наскоро, кога ќе бидете запрени од сообраќајната полиција, вие не само што ќе дувате во дрегерот што го контролира нивото на алкохол, туку и во уред кој контролира нивоа на марихуана во здивот на возачот.

Во САД, на 33 држави им е дозволено да користат марихуана во медицински цели, а во скоро десетина за рекреативни намени. Сепак, возењето под дејство на канабис е забрането.

– Марихуаната останува во вашиот систем, во крвта, урината, секретите, со денови ако не и недели. Не постои начин да се поврзе позитивен тест со времето за користење. Ако вчера земавте марихуана, или пред две недели, резултатот ќе биде скоро ист. Дишењето е сосема поинакво. ТХЦ, односно тетрахидроканабинол, психоактивна супстанција од канабис, трае само два до три часа во здивот, колку што е врвот на неговото дејствување – објаснува Мајк Лин, извршен директор на лабораторијата Хаунд.

Нанотехнологијата беше користена во развојот на овој апарат. Ситни јаглеродни цевки потенки од човечката коса, кои делуваат како сензори, се вградени во апаратот.

Новиот апарат е наменет за комерцијална употреба и ќе биде достапен од следната година.

На овој начин, работодавците исто така ќе можат да проверат дали нивните вработени се засегнати од оваа најчесто користена дрога во светот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...