2.7 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаСветПравославната црква во Црна Гора крсти трансексуалец (ФОТО)

Православната црква во Црна Гора крсти трансексуалец (ФОТО)

Транссексуално лице било крстено во Подгорица со благослов од митрополитот Амфилохије. Обредот на крстење се одржал во неделата во храмот на Христовото воскресение. Трансексуалното лице било крстено во народна носија под името Вук Аџиќ иако во личната карта сѐ уште му стои женското име, јавуваат црногорските медиуми.

ретседателкста на ЛГБТ Форумот Бојана Јокиќ објасни на Фејсбук дека Вук сѐ уште не ја минал целосната транзиција и кажа дека ова е прв случај на крстење на транс-лице кое не ја минало транзицијата.

„Немам зборови со кои би го опишала ова чувство на среќа и гордост. Денес христијанската љубов кон човекот ги победи сите разлики. Ѝ благодарам на Црквата на раширените раце спремни за прегратка на сите свои деца“, напиша Бојана Јокиќ.

Транссексуално лице е она трансродово лице кое има јасна желба и намера да го смени својот пол, како и лице кое делумно или целосно го модифицирало (вклучува физичка и/или хормонална терапија и операции) своето тело. Поради тоа половата транзиција е долгогодишен и често непријатен процес.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...