11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонија(фото) МАКЕДОНСКА ВИКИПЕДИЈА: Гоце Делчев, Даме Груев и Јане Сандански „станаа Бугари“

(фото) МАКЕДОНСКА ВИКИПЕДИЈА: Гоце Делчев, Даме Груев и Јане Сандански „станаа Бугари“

Македонските револуционери Гоце Делчев, Даме Груев и Јане Сандански, деновиве, на македонската Википедија  станаа „бугарски револуционери“.

За сите револуционери кои се во македонската химна пишува дека се македонски херои, но веднаш под нивното име  дека се Бугари.

Википедија на македонски јазик е една од најпребаруваните страници и истата може да биде уредувана од секој корисник на интернет, но сепак постојат уредници кои треба да се грижат да бидат запишани точните факти.

Википедија на македонски јазик е отпочната во 2001 година.

Откако направивме проверка на Википедија на македонски јазик, регистриравме дека, при пристап од мобилен телефон или таблет корекцијата не е направена, односно и натаму стои „бугарски револуционери“, но кога на Википедија се влегува од компјутер под нивните имиња пишува како што е исправно: македонски револуционер.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...