15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаСветЗошто Американците се плашат од оваа Руска пушка?

Зошто Американците се плашат од оваа Руска пушка?

Американски магазин високо ја оценил новата верзија на руската автоматска пушка AС-12, велејќи дека е „страв и трепет за военото поле“.

Во текстот се објаснува дека е направена за специјалните сили на Федералната служба за безбедност на Русија и предвидена е за прилики кога опсегот не е толку важен.

Муницијата 12,7 55 милиметар СК-130 му овозможува на оружјето веднаш да ја неутрализира целта. Ова овозможува екстремна флексибилност при справување со тактички задачи на кратки и ултра кратки растојанија.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...