11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаКатица и во притвор заработувала пари од државата....

Катица и во притвор заработувала пари од државата….

На датум 5 јули 2019 година на личната сметка на Катица Јанева, Владата префрлила 36.000 денари, покажуваат податоците од базата „Отворени финансии“. Ваква уплата има и 19 јуни 2018 година во износ од 24.000 денари.

Вечер.мк упати прашања до владата дали и исплатиле средства на Катица Јанева, а ако и исплатиле, колку се исплатени и по кој основ, но одговор од владата нема.

Датумот 5 јули кога владата и ја плаќа на Катица последната уплата, е на само 10 дена пред таа, во утринските часови да си поднесе оставка од функцијата Специјален јавен обвинител, и само 10 дена пред апсењето на Боки 13 истиот ден попладнето.

Ако се знае дека во тоа време во полн ек беше предистражната постапка за аферата Рекет, која наводно ја пријавил премиерот во април 2019 година, односно 4 месеци пред да и плати на Катица, логично се поставува прашањето: зошто во сред афера Рекет владата и исплатила на шефицата на СЈО на личната сметка 36.000 денари.

Извор: Вечер

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...