20.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Катица и во притвор заработувала пари од државата....

Катица и во притвор заработувала пари од државата….

Translate (Eng):[gtranslate]

На датум 5 јули 2019 година на личната сметка на Катица Јанева, Владата префрлила 36.000 денари, покажуваат податоците од базата „Отворени финансии“. Ваква уплата има и 19 јуни 2018 година во износ од 24.000 денари.

Вечер.мк упати прашања до владата дали и исплатиле средства на Катица Јанева, а ако и исплатиле, колку се исплатени и по кој основ, но одговор од владата нема.

Датумот 5 јули кога владата и ја плаќа на Катица последната уплата, е на само 10 дена пред таа, во утринските часови да си поднесе оставка од функцијата Специјален јавен обвинител, и само 10 дена пред апсењето на Боки 13 истиот ден попладнето.

РЕКЛАМА

Ако се знае дека во тоа време во полн ек беше предистражната постапка за аферата Рекет, која наводно ја пријавил премиерот во април 2019 година, односно 4 месеци пред да и плати на Катица, логично се поставува прашањето: зошто во сред афера Рекет владата и исплатила на шефицата на СЈО на личната сметка 36.000 денари.

Извор: Вечер

- Реклами -