18.3 C
Ohrid
недела, септември 26, 2021
Почетна Свет На само 9-години се спрема да дипломира во декември, а идол му...

На само 9-години се спрема да дипломира во декември, а идол му е Никола Тесла.

Translate (Eng):[gtranslate]

Лорен Симонс изгледа како и секое друго дете на возраст од девет години пишува „Вашингтон пост“ , но ова „чудо од дете“ на кое идол му е Никола Тесла е многу поразлично од неговите врсници.

Малиот Лорен вели дека сака во сопствена лабораторија на создаде вештачки органи, а потоа и цело тело. Деветгодишниот Лорен опишувајќи го својот престој во Универзитетот во Холандија на кој се школува, истакнува дека учењето подразбира развој на компјутерско коло кое ќе реплицира дел од мозокот.

„Се обидуваме да ги поврземе неутроните за потоа да можеме да ја следиме реакцијата на лекот во одреден дел од мозокот, раскажува Лорен, објаснувајќи го проектот во кој се комбинираат знаењата од биомедицината и електротехниката.

РЕКЛАМА

Белгиското џудо од дете кое се школува во Холандија е на добар пат да стане најмладата личност на светот која завршила факултет.

- Реклами -