10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаСветНа само 9-години се спрема да дипломира во декември, а идол му...

На само 9-години се спрема да дипломира во декември, а идол му е Никола Тесла.

Лорен Симонс изгледа како и секое друго дете на возраст од девет години пишува „Вашингтон пост“ , но ова „чудо од дете“ на кое идол му е Никола Тесла е многу поразлично од неговите врсници.

Малиот Лорен вели дека сака во сопствена лабораторија на создаде вештачки органи, а потоа и цело тело. Деветгодишниот Лорен опишувајќи го својот престој во Универзитетот во Холандија на кој се школува, истакнува дека учењето подразбира развој на компјутерско коло кое ќе реплицира дел од мозокот.

„Се обидуваме да ги поврземе неутроните за потоа да можеме да ја следиме реакцијата на лекот во одреден дел од мозокот, раскажува Лорен, објаснувајќи го проектот во кој се комбинираат знаењата од биомедицината и електротехниката.

Белгиското џудо од дете кое се школува во Холандија е на добар пат да стане најмладата личност на светот која завршила факултет.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...