6.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаМакедонијаЌе има ли крематориум во Македонија? Желби и идеја има, но за...

Ќе има ли крематориум во Македонија? Желби и идеја има, но за црквата ова е неприфатливо. (Видео)

Има ли Македонија потреба од алтеранитвен начин на погребување? Иако неколку пати најавуван, проектот за изградба на крематориум никако да се реализира. Недостатокот од гробни места кои и онака зафаќаат плодно земјоделско земјиште, но и законската легислатива, се уште не се доволна причина надлежните сериозно да размислуваат за оваа опција.

По пат на кремирање, во земјава се упокојуваат двајца до тројца годишно. Станува збор за лица чии роднини се обратиле до “Бутел”, кремирањето да се организира во Белград. Од погребалното претпријатие велат дека мал е бројот на заинтересирани лица кои се јавуваат за кремирање на починато лице.

Идејата за изградба на крематориум е поткрепена и со законска основа. Од погребалното претпријатие Бутел велат дека тој е предвиден со Законот за гробишта и погребални услуги, како придружен објект на гробиштата.

“Со законот е регулирано дека посмртните останки на умреното лице може да се кремираат само ако за време на живот оставил заврен писмен документ или ако така налагаат здравствено санитарните прописи. Кремирањето се врши на гробишта а начинот на кремирање го пропишува министерот за транспорт и врски. Во 2009 год. министерот за транспорт и врски во согласност со министерот за здравство и министерот за животна средина и просторно планирање, донеле Правилник за нормативи и технички стандарди и здраврствено санитарни услови за изградба и реконструкција на гробиштата, на придружните објекти, и на инфраструктурата, со кои прецизно се регулира материјата за крематориум”

Од Министерството за транспорт и врски се уште немаат јасна престава околу овој проект.

Изградбата на крематориум најмногу ги засега црквата и верските заедници, бидејќи чинот е неприфатлив за православното верско учење.

Граѓаните, пак, покажуваат отвореност за идејата. Велат дека постојат повеќе причини за овој алтернативен начин на погребување.

Од погребално Бутел додаваат дека доколку постои поголем интерес од надлежните институции и верските заедници, дури тогаш би можело да се пристапи кон отварање на процес за изградба на крематориум.

Во регионот, најмногу кремации се извршуваат во Словенија. 83% од починатите се упокојуваат на овој начин, додека во Хрватска секој втор се одлучува за кремација.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...

Албанец одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик. (Видео)

Граѓанин одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик На социјалните мрежи се споделува видео на коешто се гледа како двајца македонски полицајци...