18.3 C
Ohrid
недела, септември 26, 2021
Почетна Македонија Одбраната на организаторите на 27 април бара случајот да се суди во...

Одбраната на организаторите на 27 април бара случајот да се суди во Хаг, а не во Скопје

Translate (Eng):[gtranslate]

Судот во Хаг а не Скопскиот Кривичен Суд треба да го оценуива обвинението за организаторите на упадот во Собранието на 27 април. Со вакво барање одбраната на осомничените организатори Спиро Ристовски, Миле Јанакиевски и Владимиор Атанасовски настапи на денешната седница за оценка на обвинителниот акт.

Адвокатите побараа судот да ги изземе и двајцата судии кои веќе одлучувале во предмети поврзани со настаните од 27 април.

Адвокатите тврдеа дека една од судиките за коис е бара изземање дури и на фејсбук стиснала лајк на информацијата за апсењето на еден од осомничените.

РЕКЛАМА

Сепак судот го одби ова нивно барање и продолжи со расправа за обвинението зад затворени врати. Денеска не е постигната одлука а седницата ќе продолжи за 3 недели.

За случајот 27ми април првично беа обвинети 33 лица од кои 15 беа опфатени со Закон за амнестија. Во новиот предмет за организаторите на упадот осомничени беа и екс премиерот Никола Груевски и ртазузнавачот Никола Бошковски но се додека не му станат достапни на судот за нив нема да се води постапка.

- Реклами -