15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаОдбраната на организаторите на 27 април бара случајот да се суди во...

Одбраната на организаторите на 27 април бара случајот да се суди во Хаг, а не во Скопје

Судот во Хаг а не Скопскиот Кривичен Суд треба да го оценуива обвинението за организаторите на упадот во Собранието на 27 април. Со вакво барање одбраната на осомничените организатори Спиро Ристовски, Миле Јанакиевски и Владимиор Атанасовски настапи на денешната седница за оценка на обвинителниот акт.

Адвокатите побараа судот да ги изземе и двајцата судии кои веќе одлучувале во предмети поврзани со настаните од 27 април.

Адвокатите тврдеа дека една од судиките за коис е бара изземање дури и на фејсбук стиснала лајк на информацијата за апсењето на еден од осомничените.

Сепак судот го одби ова нивно барање и продолжи со расправа за обвинението зад затворени врати. Денеска не е постигната одлука а седницата ќе продолжи за 3 недели.

За случајот 27ми април првично беа обвинети 33 лица од кои 15 беа опфатени со Закон за амнестија. Во новиот предмет за организаторите на упадот осомничени беа и екс премиерот Никола Груевски и ртазузнавачот Никола Бошковски но се додека не му станат достапни на судот за нив нема да се води постапка.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...