30.9 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Шилегов и Царовска чистеа на кејот на Вардар

Шилегов и Царовска чистеа на кејот на Вардар

Translate (Eng):[gtranslate]

Во денешната акција за чистење беа вклучени и Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и министеркста за труд и социјала Мила Царовска. Тие беа на локацијата крај кејот на Вардар кај патеката за велосипеди и возење ролери, каде беа пречекани од купишта ѓубре.

Ова е второ чистење на оваа локација во изминативе две години и иселување на лицата кои живеат на оваа дива населба. За таа цел решивме овојпат, покрај нивно дислоцирање, да извршиме и целосно чистење на просторот со цел да спречиме нивно повторно враќање. Градот работи да ја утврди и сопственоста на конкретната локација, бидејќи тука имаше спорни состојби, за доколку истото е приватно земјиште да го задолжиме сопственикот истото да го огради, додека доколку е државно истото да го облагородиме и да го урбанизираме и да спречиме повторно да се создаваат вакви појави – кажа градоначалникот Шилегов за време на денешната акција.

РЕКЛАМА
- Реклами -