11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонските ,,ВОЛЦИ” заедно со ,,РЕНЏЕРИТЕ” едни од најдобрите специјални единици во светот!

Македонските ,,ВОЛЦИ” заедно со ,,РЕНЏЕРИТЕ” едни од најдобрите специјални единици во светот!

Неповолна теренска конфигурација и тешки временски услови, одличен терен за тестирање на издржливоста, но не на спортистите туку на професионалните војници.

Воените вежби тука се секојдневие, но најпозната и најценета е Cambrian Patrol.
Воена вежба која на тест ги става и најподготвените специјални единици во светот. На овие планини минатата година газеа и чизмите на припадниците на Армијата на Република Македонија.

На 3000 километри од дома, исклучително тежок терен и неповолни временски услови десет припадници на РЕНЏЕРСКИОТ БАТАЛЈОН при Полкот за Специјални Операции чекореа кон својата цел, да ја оправдаат сериозната улога која им беше доделена, да ја претстават Македонија во најдобро светло.

ТОА И ГО СТОРИЈА, Европа и светот се уверија дека АРМ има специјални единици на кои секогаш можат да се потпрат. Многумина ќе кажат дека Македонската Армија се уште не е подготвена за да биде дел од НАТО, и ќе погрешат. Не само што е подготвена туку ја има една од најподготвените елитни специјални единици во европа, познатите ,,РЕНЏЕРИ”.

Во Велс беа ставени на сериозен воен испит каде што
– За 48 часа требаше да поминат 60 километри тежок терен
– Да извршат четиринаесет ни малку лесни задачи
– И сето тоа со четириесетина килограми тешка опрема која ја носат на себе.

1tv.mk

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...