9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаМалиот херој Јане Велковски: Немам желби за Нова година, знам дека брзо...

Малиот херој Јане Велковски: Немам желби за Нова година, знам дека брзо ќе проодам

– За Нова година немам никакви посебни желби, скромно одговорил малиот херој Јане Пeтковски кој бил прекинат од неговиот брат – „Јас ја знам желбата. Да проодиш“. „Ааа, тоа. Па, јас уште малку ќе проодам“, со сигурност и цврстина одговорил Јане во интервју за Женски магазин.

Тој раскажал за своето искуство од говорот кој го одржа на самитот на УНИЦЕФ по повод Светскиот ден на децата, кој самиот го напишал, а споделил импресии и од запознавањето со големите фудбалски ѕвезди.

– Мама и тато ми најдоа само три грешки. Сакав прво да зборувам на англиски, но потоа се предомислив. Сакав да го претставам нашиот јазик.

– Бекам е многу кул, воопшто не се занесува, не се прави ѕвезда. Кога ми пријде да се запознаеме, го прашав кој му е омилен гол што го дал. Ми рече: Оној од половина терен. Се сликавме и си разговаравме. Му раскажав од каде сум и дека многу сакам фудбал. Бекам е супер, ама Погба си е Погба. Тој е најјак“, ни раскажа Јане, додека со мајка му Деница се убедуваше кое капче најдобро му стои за да се слика со него, вели Јане.

Инаку малиот херој месецов ја прими третата доза на лекот „спинраза“, за кој родителите на Јане и уште на шест деца долго се бореа. Овој лек, за Јане е надеж дека наскоро ќе прооди, но и ќе може заедно со неговите врсници од училиштето „Димитар Поп-Георгиев Беровски“ да заигра фудбал.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...