16.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Специјалицте од ПЕП добија специјална опрема во случаеви на поголемо нарушување на...

Специјалицте од ПЕП добија специјална опрема во случаеви на поголемо нарушување на јавниот ред и мир

Translate (Eng):[gtranslate]

За првпат од постоењето на Посебната единица за поддршка (ПЕП), полициските службеници од оваа единица денеска добија специјална полициска опрема во случаеви на нарушен јавен ред и и мир во поголем обем, информираат од МВР.

Станува збор за опрема од заштитен карактер, која се користи за време на насилни протести и немири, а во неа влегуваат: заштитни елеци, штитници за пределот на рацете и штитници за пределот на нозете, чија основна намена е заштита на полициските службеници од повреди. Воедно, покрај оваа опрема, извршена е и набавка на заштитни штитови за јавен ред и мир.

РЕКЛАМА
- Реклами -