8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонија„Форд“ се надмина: Слепи лица ќе можат „да гледаат“ низ новото стакло...

„Форд“ се надмина: Слепи лица ќе можат „да гледаат“ низ новото стакло на „Форд“

Американскиот автомобилски гигант „Форд“ со својот нов изум предизвика огромен интерес во светот.

Станува збор за изум кои на слепите и лицата со слаб вид ќе им биде од големо значење, тие ќе можат да го видат светот на свој начин.

Новата иновација „почувствувај поглед“ осмислена и направена е од страна на Форд во Италија.

Новиот прозор на Форд ќе креира 255 различни вибрации кои човечката рака може да ги интерпретира. Се што треба да се направи е да се стисне одредено копче и „магијата ќе се случи“.

Оваа слика всушност е монохромска со високо ниво на контраст, контрасти кои машина може да ги преведе со сите нејзини нијанси во одредени вибрации и сето тоа да се прикаже на стаклото. На тој начин лицата со слаб вид и слепите лица ќе можат да почувствуваат и во својот ум да си креираат нешто што останатите луѓе го гледаат низ прозорот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...