11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаЗдравје и убавинаПрва жртва на мистериозниот вирус- Откриен нов вирус од кој се добива...

Прва жртва на мистериозниот вирус- Откриен нов вирус од кој се добива тумор и пнеумонија

Маж (61) починал од пневмонија во кинескиот град Вухан по избувнувањето на неидентификуваниот вирус.

Седум лица се во критична состојба, соопштија болнички извори.

Кај вкупно 41 лице е дијагностициран вирусот, а првите лабораториски тестови укажуваат на нов вид корона вирус, се вели на веб-страницата на здравствената комисија.

За непознатиот вирус се вели дека е причина за пневмонија, пренесува Ројтерс.

Уште двајца пациенти се отпуштени од болницата, додека другите се во стабилна состојба.

Исто така, откриено е дека 739-те лица што биле во близок контакт со пациентите го немаат вирусот.

Мажот, првата жртва на вирусот, бил редовен купувач на рибниот пазар, а претходно му биле дијагностицирани абдоминални тумори и хронично заболување на црниот дроб.

Вирусите предизвикуваат загриженост во врска со неодамнешните патувања за време на новогодишните празници во Кина кон крајот на јануари, при што кинеските власти очекуваат 440 милиони да патуваат со железница, а уште 79 милиони со авион

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...